10. Music & Soul Festival - Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT feat. Kandara Diebate - Rybnik

Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT feat. Kandara Diebate

Zespół wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. Muzyka zespołu to w głównej mierze kompozycje lidera, który od 2015 roku prowadzi międzykulturowe projekty muzyczne w myśl idei, że można wychowywać się i mieszkać daleko względem siebie i realizować wspólnie działania artystyczne, rozumieć się na płaszczyźnie sztuki i tym samym zbliżać się do siebie . CULTURAL CONCEPT jest właśnie taką koncepcją łączącą ze sobą elementy etniczne w muzyce opartej na improwizacji, elementach jazzu i muzyki ethno. W zespole znajdują się muzycy z czterech krajów odległych od siebie geograficznie: Polski, Senegalu, Tajwanu i Kolumbii. Międzykulturowa formacja prezentuje utwory napisane na etniczne instrumentarium: matoquin, kora, erhu, kolumbijskie instrumenty perkusyjne. Muzycy grający na egzotycznych instrumentach pojawiają się w towarzystwie polskich instrumentalistów jazzowych.

Skład zespołu:

Kandara Diebate (Senegal) – kora, śpiew
Chiao-Hua Chang (Taiwan) – erhu, matoquin, śpiew
Przemysław Strączek (Polska)– gitara, kompozycje,
Maciej Kitajewski (Polska) – gitara basowa, kontrabas
Edilson Sanchez-Moyano (Kolumbia) – instrumenty perkusyjne
Patryk Dobosz (Polska) – perkusja

Kandara Diebaté pochodzi z rodziny Griotów (muzyków i gawędziarzy) z plemienia Mandingue w południowym Senegalu. Grioci to muzycy i gawędziarze Afryki Zachodniej, którzy z ojca na syna przekazują swoją wiedzę o historii kraju, wioski, rodzin i królów. Kandara jest synem senegalskiego mistrza gry na korze Boubacara Diabate, któremu poświęcił swoją ostatnią płytę. Od najmłodszych lat śpiewa, gra na korze, djembe, bębnach basowych i sorubie. W swojej tradycji Griotów Kandara Diebaté pisze i śpiewa o aktualnych problemach społecznych, napięciu między tradycją a nowoczesnością oraz szansach i zagrożeniach dla tożsamości kulturowych Afryki. W Senegalu zakładał różne zespoły instrumentalne. Mieszka w Niemczech od 2001 roku i od tego czasu prowadził wiele kursów gry na Djembé. Gra z zespołami „Kaira Tilo”, „Nomad” oraz w Orkiestrze Kultur. Poza Afryką występował na wielu festiwalach w Kanadzie, Włoszech, Austrii i Szwajcarii i w Polsce.

Przemysław Strączek - gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wiele pozytywnych recenzji. Winylowa wersja tego albumu okazała się bestsellerem wśród wszystkich sprzedanych płyt winylowych w Polsce według Związku Producentów Audio Video (lista OLiS) w pierwszym tygodniu od premiery wyprzedzając w tym rankingu gwiazdy muzyki pop i rock. Koncertował z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata m in. w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji występując na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i w ośrodkach społeczno-kulturalnych.
Międzykulturowe projekty Przemysława Strączka dały się już poznać szerszej publiczności. Wraz z Asian Strings Collective została wydana płyta pt. „Three Continents”, która otrzymała wiele pozytywnych recenzji na łamach branżowej prasy muzycznej. Zespoły PS & Asian Strings Collective oraz East Meets East Quartet ze sławną improwizatorką z Shanghaju Xu Fengxia zdobyły uznanie nie tylko w Polsce ale także za granicą czego dowodem było zaproszenie na trasy koncertowe w Azji (Singapur, Malezja, Chiny). Muzycy wystąpili w Singapurze, Kuala Lumpur, Shanghaju, Pekinie, Wuhan grając na festiwalach w Shaw Foundation Stage (Singapur), 1500 Tons Festival (Shanghaj, Museum of Modern Arts, Power Station) i CCOM World & Jazz Music Festival (Pekin, Central Conservatory).

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Kwiecień 2025

05.04.2025
godz. 18:00

Rybnik

Teatr Ziemi Rybnickiej

dostępne bilety: 502

kup bilet