Rybnik
Teatr Ziemi Rybnickiej
ul. Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1
28.02.2025
18:00
Spektakl z dużymi kukłami (wielkości człowieka) na kanwie pięknej, ludowej legendy.
Pełna ciepłego humoru i mądrości historia opowiadana jest przez narratora – gawędziarza i grajka. Jego słowa ilustrują działania dużych kukieł, których rzeźba oddaje doskonale charaktery postaci.
W spektaklu – obok dorosłych aktorów występuje także grupa dzieci uczestniczących w warsztatach prowadzonych przed spektaklem, które animują proste kukiełki przedstawiające dzieci Biedy – postaci z kręgu ludowej fantazji a także Szewca i Młynarza – tytułowych braci.
Całości dopełnia malarska dekoracja inspirowana ludowym malarstwem.
Premiera odbyła się w grudniu 1996 roku na jednym z wrocławskich podwórek (wówczas spektakl nosił tytuł „O tym jak Bieda tańczyła”) i od tego czasu przedstawienie grane jest z wielkim powodzeniem nieodmiennie śmiesząc i wzruszając zarówno dzieci jak i dorosłych.
To niezwykły spektakl: dziwaczna Bieda – śmieszna i trochę przerażająca zarazem – tańczy i psoci, Pan Jezus, wiszący na krzyżu, uśmiecha się i żartuje – ale też karci i napomina zupełnie prostymi i krewkimi słowami, a przeżycia rzeźbionych postaci bardziej oddają gesty ich dłoni niż zastygłe w charakterystycznym rysunku twarze.
scenariusz, reżyseria: Jacek Zuzański, Paweł Pawlik,
projekt lalek: Jacek Zuzański
scenografia: Alicja Pietrucka, Piotr Kochanowski
Teatr Akademia Wyobraźni powstał we Wrocławiu przed ponad dwudziestu laty prowadząc działalność z zakresu edukacji kulturalnej i animacji społeczno-kulturalnej, a także produkując spektakle teatralne – głównie lalkowe lub plenerowe (teatr uliczny)
Początkowo działalność ta skupiała się na wrocławskich podwórkach zagrożonych społeczną marginalizacją oraz w miasteczkach i wioskach, do których teatr dociera rzadziej lub wcale. Prowadziliśmy także „laboratorium teatralne” – projekty badawcze z zakresu antropologii kulturowej i nowoczesnych technik teatralnych, współpracując m. in. z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Wydziałem Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Teatralnej. Nasze doświadczenia i poszukiwania realizowaliśmy w formie warsztatów, lekcji teatralnych, spektakli a także międzynarodowej wymiany kulturalnej z Niemcami, Francuzami, Hiszpanami, Portugalczykami, Ukraińcami, Bośniakami i Czechami.
Od ponad dziesięciu lat współpracuje żywo z teatrami z Czech, badając formy teatru obecne w przebogatej tradycji naszych południowych sąsiadów. Te badania były już dwukrotnie dofinansowane przez Ministra Kultury.
Obecnie działalność Stowarzyszenia skupia się na prowadzeniu nieinstytucjonalnego teatru lalkowego w Lądku-Zdroju. Produkując spektakle lalkowe dla rodzin badamy bogatą i coraz bardziej zapoznaną tradycję teatru lalkowego a także, antropologiczne i psychologiczne aspekty baśni.
Posiadamy rekonstrukcję dawnej, wędrownej sceny pacynkowej, a także marionetkową scenę typu czeskiego oraz bogaty zestaw lalek stolikowych, plenerowych i innych, a nasze spektakle oparte są na najlepszych opracowaniach arcydzieł kultury ludowej i tradycyjnej.
Teatr działa w ramach stowarzyszenia „Akademia Wyobraźni” – Program Działań Teatralnych.
CZYTAJ WIĘCEJ